LEXIKON přírodní medicíny - bylinky,keře,stromy...

ALOE VERA

Patří mezi léčivé rostliny první pomoci.Je zdroj velmi účinného gelu,který výborně ošetřuje i popáleniny.Gel pomáhá i při léčbě ekzémů a plísňových chorob.Při vnitřním použití utišuje vředy na dvanácterníku a podráždění střev.

ANÝZ

Je jedna z nejstarších léčivých rostlin.Připisuje se mu moc přivádět lehký spánek.Má silný protikřečový účinek a výrazně povzbuzuje sekreci všech žláz.

ARNIKA

V lidovém léčitelství má arnika pověst všeléku a používá se zevně na rány,bércové vředy,proti revmatickým bolestem a vnitřně ke zlepšení chuti k jídlu a léčení poruch menstruačního cyklu.

BEZ ČERNÝ

Slouží především při léčbě kašle,nachlazení,alergií a artritidy.Má močopudné účinky.Čaj z bezinek uleví při bolestech ( např.ischiasu ) a léčí i bolest trojklaného nervu.

BORŮVKA

Listy pomáhají při cukrovce,ulevují od křečí,zejména při břišních kolikách.Dezinfikují trávicí a močové ústrojí.Plod hubí škodlivé bakterie ve střevech,zpevňuje cévní stěny a regeneruje oční sítnice.

BRUSINKA

Nálev z brusinky má močopudné,dezinfekční a mírně antibiotické účinky.Používá se především při zánětech močového měchýře a močových cest.Brusinky jsou vynikající doplňkový lék při léčbě cukrovky,snižují hladinu cukru v krvi.

ČESNEK

Zlepšuje imunitu,pomáhá proti nachlazení,zánětům a alergiím.Může prospět kojícím matkám,lidem nemocným cukrovkou,nebo jen pro zlepšení nálady,snížení stresu či zvýšení potence.Česnek patří mezi nejznámější a nejůčinnější přírodní antibiotika.

ČEKANKA

Podporuje produkci žluči,působí velmi dobře na činnost jater a zažívacího traktu.Její listy chutnají skvěle v salátu a povzbuzují celkovou látkovou výměnu.

DOBROMYSL

Používá se kvůli euforizujicímu a silně povzbuzujícímu účinku na centrální nervovou soustavu.Dokáže pomoci při křečích např.trávicího ústrojí,nebo bolestivé menstruaci.Výborně působí při nachlazení a její silice je vynikající antiseptikum.

DUB

Asi nejléčivější účinky má jeho kůra.Působí svíravě na cévy a tkáně.Velmi často se koupel z kůry používá při hemeroidech.Čaj pomáhá při zánětech ledvin,střev,žaludku,otravách nebo i žloutence.

ECHINACEA

Zvyšuje celkovou imunitu,má antibiotické účinky,pomáhá v období chřipek a nachlazení.Skvěle působí při bolestech hlavy,infekcích úst,hrtanu a podobně.Léčí žaludeční vředy,prostatu i močové cesty.Zevně se hodí k léčbě špatně se hojících ran,chronických vředů a popálenin.V léčitelství se používá např.při otocích lymfatických uzlin.

EUKALYPTUS

Rostlinu můžete pěstovat doma i na zahradě.Je výborná proti nachlazení a astmatu.

FENYKL

Nejlepší léčebné účinky mají semena.Nálev z nich pomáhá proti nadýmání a kolikám u dětí.Zmírňuje i pálení žáhy a trávení u dospělých.Usnadňuje odkašlávání a povzbuzuje tvorbu mateřského mléka u kojících žen.

FÍKOVNÍK

Využívají se především jeho plody,jsou ceněné pro projímavé a močopudné účinky.Z plodů se připravuje také čaj proti kašli a nachlazení.

GINGKO BILOBA

Bylinka velmi účinně rozšiřuje kapiláry,přispívá k prokrvení mozku,zlepšení koncetrace,zpomaluje stárnutí.Jako silný antioxidant je vynikající při rekonvalescenci po mozkové mrtvici.

HEŘMÁNEK

Patří mezi nejužívanější léčivé byliny.Čaj zmírňuje nespavost,poruchy trávení,tiší i hyperaktivitu.Nálev se používá jako kloktadlo na vřídky v ústech,hojí popáleniny.Heřmánek je dobrý i proti zánětu močových cest.

HLOH OBECNÝ

Roste jako strom i keř.Nejčastěji se používá květ.Hloh posiluje srdce,snižuje krevní tlak,uklidňuje a působí proti skleróze.

CHMEL

Velmi dobře pomáhá při nespavosti a podrážděnosti.Může nahradit i některé léky na spaní.Šištice se používají při střevních poruchách.Z chmele se ale hlavně vaří pivo!

JALOVEC OBECNÝ

Nejznámější jsou dezinfekční a močopudné účinky jalovčinek-nesmí se však používat při nemocných ledvinách a v těhotenství.Jalovčinkami se léčí kašel,nadýmání,dna,revmatismus,arterioskleróza,vysoký krevní tlak,akné i křečové žíly.

JITROCEL

Je výborný hojivý prostředek,čistí rány,skvěle působí při onemocnění dýchacích cest,zejména při dráždivém kašli a chronickém zahlenění.Pomáhá také při zánětech trávicího traktu a střev a upravuje stolici.Zevně se používá na léčbu chronických hemoroidů,mokvavé vyrážky a na nehojící se ranky.

KOPŘIVA

Díky velkému obsahu minerálních látek a stopových prvků má celkově tonizující účinky,působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové.Podává se při revmatismu,nemocech ledvin,při cukrovce a osvědčila se i při chudokrevnosti.Pití čaje zlepšuje kvalitu vlasů,účinné jsou i koupele vlasů v odvaru z kopřiv.

LÍPA

Čaj z květu vyvolává pocení.Pomáhá při bolestech hlavy či potížích s krevním oběhem.Kromě toho uklidňuje.Ředí krev a odbourává přebytečný cholesterol.Pomáhá při silném stresu a nespavosti.

LEVANDULE

Tento polokeř má silně uklidňující účinky.Zmírňuje křeče hladkého svalstva trávicího ústrojí.Má i antibiotické účinky a podporuje slinivku břišní.Výborné jsou koupele proti revmatismu,sáček naplněný levandulí působí proti nespavosti,levandule čistí pleť a hojí drobné popáleniny.Silice prý účinkuje proti klíšťatům.

MAJORÁNKA

Čaj pomáhá proti nachlazení,bolestech hlavy a působí proti nespavosti.Žvýkání listů snižuje bolest zubů.

MALINÍK

Odvar z listů tlumí menstruační bolesti a křeče.Jeho plody snižují horečku a léčí nachlazení i nechutenství.

MATEŘÍDOUŠKA

Působí proti zánětům.Má dezinfekční schopnosti,pomáhá léčit i drobná poranění kůže.Nálev z mateřídoušky vás zbaví mastných vlasů.

MEDUŇKA

List meduňky vetřený do kůže působí jako odpuzovač hmyzu a zmírňuje otoky po hmyzím bodnutí.Je to mírné antidepresivum,omezuje tvorbu oparů a zmírňuje horečku.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Šťáva ze stonků je pověstná při odstraňování bradavic,kuřích ok i mozolů.Zlepšuje kožní obtíže,včetně plísní nohou.

OŘEŠÁK

Čaj z listů se používá při průjmech,horečkách,snižuje pocení a hladinu cukru v krvi.

OREGANO

Dobromysl je jedno z nejoblíbenějších kuchyňských koření.Zlepšuje dýchací obtíže,pomáhá při zánětu průdušek a astmatu.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Používá se při léčbě jater a žlučníku.Poradí si s poruchami trávení a celkově zvyšuje obranyschopnost.

PAMPELIŠKA

Listy působí močopudně,snižují zadržování tekutin v těle a nežádoucí otoky.Hodí se i na přípravu pokrmů.Kořen pampelišky posiluje funkci jater a žlučníku.

PAŽITKA

Listy podporují trávení a působí i mírně antisepticky.Nejoblíbenější je v kuchyni.

PELYNĚK

Užívá se při nechutenství,nadýmání,průjmech a žlučníkových obtížích.Ženám vyléčí nepříjemné výtoky a upraví jim menstruační cyklus.Nesmí se používat při vnitřním krvácení ani žaludečních vředech.

PETRKLÍČ

Odvar usnadňuje odkašlávání,tlumí migrénu,bronchitidu,dnu a revmatismus.Pozor na předávkování.

PODBĚL

Pomáhá při kašli,podporuje vykašlávání.Má močopudné účinky,poradí si i s průjmem.Obklady usnadňují hojení ran a léčí záněty žil.

PŘESLIČKA ROLNÍ

Umí zastavovat krvácení,při hemoroidech se doporučují sedací koupele.Používá se také při zánětu močových cest nebo při ledvinových a žlučníkových kamenech.

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

Používají se jeho plody,listy i oleje.Obsahuje obrovské množství vitamínů,zvyšuje obranyschopnost.Má protirakovinné a antidepresivní účinky.

RYBÍZ ČERNÝ

Odvar pomůže při kašli,onemocnění močových cest i revmatismu.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ

Čaj z drcených šípků je silně močopudný,musí se ale scedit přes plátno,obsahuje totiž chloupky.Zvyšuje obranyschopnost díky velkému množství vitamínů.

ŘEBŘÍČEK

Listy staví krvácení.Nálev snižuje horečnaté stavy.Tato rostlina je známá i jako lékař " rostlin "- uzdravuje nemocnou vegetaci.

SKOŘICE

Podporuje chuť k jídlu,zlepšuje trávení a snižuje krevní tlak.Zvyšuje účinek inzulinu a snižuje hladinu krevního cukru.Má afrodiziakální účinky.

TYMIÁN OBECNÝ

Zmírňuje zažívací obtíže,nadýmání a bolesti břicha.Tlumí křeče a působí dezinfekčně.Odvarem kloktejte při nachlazení.Obklady na špatně se hojící rány.

TŘEŠEŇ OBECNÁ

Plody obsahují velké množství vitamínů.Mají příznivý vliv na činnost ledvin,střev a jater.

VRBA

Ze sušené kůry se připravuje odvar-pití snižuje horečku,tlumí bolesti a posiluje nervy.Obklady pomáhají proti kožním plísním,akné nebo pocení nohou.

VÍNO HROZNOVÉ

Má protirakovinné účinky a posiluje srdce i cévy.Zabraňuje ukládání cholesterolu,zlepšuje činnost ledvin a podporuje tvorbu červených krvinek.

ZÁZVOR

Je protizánětlivý i antibakteriální.Pomáhá při střevních a žaludečních nevolnostech a působí proti rakovině.Zvyšuje imunitu.

ZELÍ

Působí močopudně a zvyšuje chuť k jídlu.Je to lehké projímadlo.Stabilizuje hladinu krevního cukru v krvi.Pomáhá při obezitě,snižuje cholesterol.Obsahuje velké množství vitamínů.

ZLATOBÝL

Je močopudný a protizánětlivý.Odvar pomáhá při prostatě,revmatu nebo dně.Působí také proti průjmům.

ŽAMPIONY

Pokud trpíte alergiemi,měli byste jíst pravidelně syrové žampiony se slupkou.Posilují obranyschopnost a zastavují krvácení z dásní.